Na jaké složky kromě polysacharidů se u reishi zaměřit?
Reishi je asi jednou z nejznámějších medicinálních hub u nás, nebo možná dokonce na celém světě. Můžeme na ni často narazit i pod dvěma dalšími názvy – lesklokorka lesklá či Ganoderma Lucidum. V tradiční čínské medicíně je uznávaná už více než 4 tisíce let. Je tomu tak z toho důvodu, že dokáže v mnohých směrech podnítit naše zdraví. Děje se tak díky jejím obsahovým látkám, jichž má v sobě opravdu velké a rozmanité kvantum. Za významné se berou především polysacharidy, o kterých se můžeme všude poměrně dost dočíst. Ale co ostatní složky? Jak moc jsou funkční a jaké by nás měli dále zajímat? To si pojďme postupně vysvětlit v tomto dnešním článku.
Co vše přínosného můžeme v reishi nalézt?
Některé z látek v reishi mají samozřejmě větší důležitost než jiné. Polysacharidy jsou jistě to první, na co bychom se při hledání té pravé reishi měli zaměřit. Avšak ostatní látky v lesklokorce jsou neméně významné, jelikož její schopnosti nejsou založeny jen na jediné složce, ale na komplexním fungování a spojení sil všech dohromady. Jen tak může tato houba podpořit tolik oblastí v našem organismu a v takové míře. Reishi se prodává v různorodých podobách, z nichž jsou některé efektivnější nežli druhé. Jistotu zastoupení dostatečného množství aktivních látek máme v případě čistých extraktů, bez zbytečných přísad, plnidel, stabilizátorů či emulgátorů. Ty nemají ze zdravotního hlediska žádný význam, zabírají pouze místo nebo mohou mít dokonce v určitých případech i negativní dopad. Často je u kvalitních produktů také na obale deklarováno, kolik se v preparátu nachází hlavních aktivních látek.
Lesklokorka je jako každá jiná houba tvořena převážně vodou. Obsahuje rovněž vitaminy a minerály. Jedná se zejména o vitamin D, vitaminy z B-komplexu, draslík, vápník, hořčík, selen, zinek a železo. Mimo polysacharidy se ovšem v reishi vyskytuje hned několik skupin dalších zajímavých složek. Mluvíme tu o triterpenech, glykoproteinech, sterolech, tucích a mastných kyselinách, aminokyselinách, bílkovinách, nukleosidech a enzymech. Postupně si je všechny představíme.
- Triterpeny
Triterpeny jsou v reishi nesmírně cennou složkou. Jsou to organické látky, nejčastěji k nalezení v rostlinné říši a houbách. Jsou velmi rozsáhlou podskupinou terpenů. V reishi se jich nachází více než 140. Jsou mnohdy odvozeny od lanostanu a jmenovat můžeme pro příklad kyselinu ganoderovou, ganodermovou, ganodermickou, lucidenovou, ganolucidovou či ganoderoly a ganoderaly. Z menší části se stejně jako polysacharidy účastní stimulace obranných systému těla. Kombinace těchto dvou skupin látek nám pomůže při krátkodobých i dlouhodobějších nerovnováhách v naší imunitě. Dále jsou triterpeny jedny z nejsilnějších antimikrobiálních, antibakteriálních a protizánětlivých sloučenin. Chovají se také jakožto přírodní antihistaminika a podporují správnou funkci jater. Díky tomu játra lépe odvádějí škodliviny z těla. V neposlední řadě jsou triterpeny přínosné pro trávení, kardiovaskulární soustavu nebo hormony. Jak je vidět, stojí za povšimnutí zcela totožně jako polysacharidy.
- Glykoproteiny, steroly a nukleosidy
Glykoproteiny jsou bílkoviny, jež ve své molekule obsahují cukr. Jsou to tedy zjednodušeně řečeno sloučeniny proteinů a sacharidů. Úlohu mají strukturální, receptorovou a enzymatickou. Ze sterolů pak vyniká zejména ergosterol. Z toho při působení ultrafialového záření vzniká vitamin D2. Zároveň napomáhá lepší mineralizaci kostí. Nukleosidy jako je třeba adenosin, adenin, uracil a uridin zase snižují krevní tlak, zabraňují shlukování trombocytů a mají příznivý vliv na srdeční činnost a rytmus.
- Tuky a mastné kyseliny
V lesklokorce nechybí ani řada mastných polynenasycených a nasycených kyselin. Hojně je zastoupena například kyselina linolová, palmitová, stearová a olejová. Důkazem kvality houby je vysoké procento polynenasycených mastných kyselin vůči celkovému obsahu mastných kyselin. Jsou výrazně prospěšné pro kardiovaskulární soustavu a snižují hladinu špatného cholesterolu.
- Aminokyseliny, bílkoviny a enzymy
Aminokyseliny jsou základním stavebním kamenem bílkovin. Součástí reishi jsou veškeré esenciální aminokyseliny, tedy ty, které si naše tělo nedokáže vytvořit. Zajímavý je hlavně lysin a leucin. Lysin hraje roli při proteosyntéze a má důležitou hodnotu ve struktuře bílkovin, leucin je zase potřebným prvkem při regulaci příjmu potravy. Enzymy jsou nepostradatelné při syntézách některých částí potravy.
Reishi / Lesklokorka lesklá v organismu účinkuje:
- Přirozená obranyschopnost – imunitní systém
- Normální funkce oběhové soustavy
- Normální hladina cholesterolu v krvi
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc.Michaela Fulínová

Pravda o kotvičníku, co bychom o něm měli vědět?
Kotvičník zemní, tribulus terrestris nebo zelená viagra, všechny tyto názvy se používají pro rostlinku, která je možná svým vzhledem přehlédnutelná, ale ukrývá v sobě velký potenciál. Dokáže pomoci s celou řadou neduhů, s nimiž se potýká mnoho lidí. Ne však každý kotvičník zemní, co se prodává, má stejně dobrý efekt a každá část rostliny obsahuje jiné množství aktivních látek, zajišťující jeho požadovaný přínos pro zdraví. Stejně tak je důležité, kde se kotvičník zemní pěstuje a jaké má pro svůj růst podmínky. Existuje tedy mnoho faktorů ovlivňující jeho kvalitu, ale na co bychom se konkrétně měli zaměřit a co je důležité vědět?

Doplňky stravy pro lepší imunitu? Medicinální houby jsou jasná volba.
V tradičních medicínách nejsou medicinální houby žádnou novinkou, naopak se využívají již po staletí a o jejich blahodárném vlivu na imunitní systém se ví dávno. V posledních letech ovšem narostla jejich popularita po celém světe. Nejznámějšími druhy jsou reishi (lesklokorka lesklá), cordyceps (housenice čínská), hericium (korálovec ježatý) a shiitake (houževnatec jedlý). Za zmínku stojí rovněž chaga, polyporus, maitake a agaricius.

Kotvičník zemní a jeho účinky
Kotvičník je u mužů oblíbený především pro jeho blahodárný vliv na sexualitu, libido a sílu. A je tomu opravdu tak. Podněcuje totiž tvorbu pohlavních hormonů, má pozitivní vliv na rozmnožovací systém a může zlepšovat kvalitu, mobilitu a počet spermií.