Proč je vhodné kombinovat kotvičník se selenem a zinkem?
Kotvičník je znám především pro svou jedinečnou schopnost podporovat produkci testosteronu, navracet mužskou vitalitu a stimulovat pohlavní orgány. Díky tomuto blahodárnému vlivu je oblíbený po celém světě a upíná se k němu při problémech s potencí většina mužů. Jen málokdo ale ví, že jeho efekt může být ještě silnější, když se k němu přidá zinek a selen.
Základní fakta o kotvičníku zemním, zinku a selenu
Kotvičník zemní neboli Tribulus Terrestris je malá rostlina původem z jihovýchodní části Asie, kde se ji nejvíce daří v nehostinném prostředí. V tradiční čínské medicíně je využívána již po staletí ke zlepšení celkové imunity a podpoře libida. A právě tohoto efektu si cení mnozí pánové dodnes. Vzhledově lze kotvičník zemní popsat jako listnatou zelenou rostlinku s nápadnými žlutými kvítky. Dospělá rostlina dorůstá do výšky maximálně 70 cm a má řapíkaté listy.
Zinek patří mezi stopové prvky, což znamená, že se v lidském těle objevuje jen v nepatrném množství. I přesto je ale jeho vyvážená hladina nezbytná. Čím menší množství určitého prvku se totiž v těle nachází, tím více je výkyv v hladině minerálu znatelný. Zinek si navíc naše tělo nedovede samo vytvořit ani ve větším množství ukládat do zásoby. Důležitý je především proto, že se podílí na syntéze DNA, tvoří obrovskou část enzymů a je úzce propojen s reprodukčním systémem.
Selen je taktéž stopový prvek, o němž se na rozdíl od zinku příliš nemluví. Jeho přítomnost v těle je ale klíčová. Selen totiž patří k hlavním antioxidantům, jež mají schopnost bojovat proti volným radikálům a vzniku oxidačního stresu. Selen tak chrání buňky těla před poškozením, nebezpečnou mutací a druhotně i vznikem civilizačních chorob.
Co má kotvičník, zinek a selen společného?
Tyto tři látky toho mají více společného, než si možná myslíte. Spojuje je především působení na mužský reprodukční systém, včetně tvorby hlavního mužského pohlavního hormonu testosteronu. A ačkoliv se může zdát, že kotvičník zemní je všemocný a dovede vyřešit mnohé intimní potíže, které trápí muže, jeho působení lze ještě posílit! Zatímco totiž kotvičník stimuluje luteinizační hormon (lutropin), který následně řídí činnost varlat, v nichž se vytváří testosteron, zinek dokáže hladinu vytvořeného testosteronu udržovat stabilní. Selen následně pomáhá tvořit spermie a podporovat plodnost.
To ale není vše, co toto trio nejen v mužském těle dovede. Mnoho výzkumů potvrdilo, že zinek a selen podporují správnou činnost svalů. Spolu s kotvičníkem, který stojí za zvýšením produkce testosteronu, pak pomáhají budování svalové hmoty, předcházení bolesti svalů, zlepšují regeneraci a celkově posilují fyzickou vytrvalost. Od toho se také odvíjí příznaky nedostatku selenu a zinku, který můžete poznat podle svalové slabosti, dlouhotrvající bolesti svalů po silovém tréninku nebo podle ztráty libida.
Kdy užívat doplněk stravy s kotvičníkem, selenem a zinkem?
Pokud toužíte podpořit svoji mužskou sílu, nebo chcete navrátit svému tělu sexuální výkonnost, je pro vás kombinace kotvičníku, selenu a zinku tím správným řešením. Zároveň vám může pomoci při budování silné imunity a lepší fyzické i psychické odolnosti. Jako bonus k tomu získáte lesklé vlasy, pevné nehty a zdravě vypadající pleť, protože selen a zinek přímo působí na stav kožních buněk.
Účinky kotvičníku zemního:
- Pohlavní orgány / hormonální aktivita
- Normální funkce močové soustavy (močení)
- Normální stav pokožky
Účinky zinku:
- Přispívá k normální plodnosti a reprodukci
- Podporuje normální stav pokožky, vlasů a nehtů
- Přispívá k udržení normální hladiny testosteronu v krvi
Účinky selenu:
- Přispívá k normální spermatogenezi
- Podporuje normální činnost štítné žlázy
- Přispívá k udržení normálního stavu nehtů a vlasů
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS

Jaké známe medicinální houby a proč je užívat?
Medicinální houby obsahují spoustu prospěšných látek a ty mohou být v mnoha ohledech pro naše tělo ohromným přínosem. A to jak po fyzické stránce, tak i té duševní. Řadí se mezi adaptogeny, které zvyšují odolnost proti stresu. Podporují normální činnost orgánových soustav, psychickou rovnováhu a na základě četných studií také imunitní systém, za čímž stojí především tzv. betaglukany. To jsou polysacharidy, jež aktivují buňky zodpovědné za naši obranyschopnost. Ale to nejsou zdaleka jediné složky, které bychom našli, je jich totiž opravdu dlouhý seznam.

Na co je dobrý lecitin?
Lecitin je často opomíjenou látkou, přitom má výrazný vliv na zdraví a mnohé denně probíhající procesy v našem těle. Je to základní stavební kámen buněčných membrán a je nepostradatelnou a přirozenou součástí spousty orgánů a tkání. Většinou se o něm hovoří ve spojitosti se správným fungováním mozku, což je určitě pravda, ale má na starost i další důležité úkoly.

Jaká forma hořčíku je nejlepší?
Hořčík (magnesium) je jedním z nejvíce zastoupených minerálů v našem těle. Konkrétně mu v porovnání s ostatními náleží čtvrté místo. Má na starosti mnoho úkolů, a proto abychom byli zdraví a plní energie je zkrátka nepostradatelný. Umí toho ale daleko více. Při jeho doplňování do organismu byste se ale také měli zajímat o jiné faktory, neboť je velice důležitá i jeho vstřebatelnost. Ne každá forma je na tom ovšem tak dobře. Dá se ale určit, jaká z nich je opravdu ta nejlepší?