Na co je dobrá GABA a s čím ji kombinovat?
Lidský mozek je velice složitá síť, kde nepřetržitě probíhá přenos signálů mezi miliardami přítomných neuronů. Zatímco některé neurotransmitery stimulují aktivitu a bdělost, jiné zajišťují, aby nedocházelo k nadměrnému přetěžování nervového systému. Jedním z klíčových hráčů v tomto procesu je tzv. kyselina gama-aminomáselná, známá rovněž jako GABA, která funguje jako přirozená a uklidňující složka. Jak ovšem tato látka ovlivňuje naši psychiku a celkovou pohodu? A s čím je ideální ji kombinovat? To se dozvíte v dnešním článku.
Co je GABA a jak funguje?
Pro kyselinu gama-aminomáselnou se hojně využívá zkratka GABA, toto označení pochází z anglického názvu gamma-aminobutyric acid. Konkrétně se jedná o nebílkovinnou aminokyselinu, jež je pro náš organismus zcela přirozená a žádoucí. Je to neurotransmiter, který má tlumivý vliv na nervovou soustavu. Její hlavní funkcí je zpomalovat přenos signálů mezi neurony, čímž přispívá k větší psychické pohodě a uvolnění. Pokud je v těle její hladina optimální, pomáhá snižovat stres, podporuje kvalitní spánek a udržuje emoční stabilitu. Naopak její nedostatek může vést k úzkostem, napětí, problémům se soustředěním nebo nespavosti. Nicméně připisují se jí i další role – podílí se na svalové relaxaci, regulaci krevního tlaku či zlepšení kognitivních funkcí.
Jak podpořit optimální hladinu GABA?
Na hladinu kyseliny gama-aminomáselné může mít dopad mnoho faktorů, přičemž ty nejvýraznější zahrnují stres, životní styl a stravovací návyky. Chronický stres může vyčerpávat zásoby GABA, což může vést k pocitu úzkosti, podrážděnosti nebo jiným psychickým obtížím. Dlouhodobý stres může totiž ovlivnit harmonii mezi excitačními (stimulačními) a inhibičními (tlumícími) neurotransmitery, což znesnadňuje správnou rovnováhu v nervovém systému.
Přirozenou tvorbu GABA, je možné podnítit cvičením, meditací, či potravinami, které ji v určité míře obsahují. Jde především o fermentované produkty nebo také ořechy, rýži a některou zeleninu, avšak spoléhat se pouze na potraviny ve většině případů nestačí. Nicméně vyváženou stravu, jež obsahuje dostatek vitamínů, minerálů a živin, nikdy nepodceňujte, je totiž klíčová pro správnou činnost veškerých neurotransmiterů v těle.
S čím lze kyselinu gama-aminomáselnou kombinovat?
Abyste ještě více maximalizovali benefity GABA a její pozitivní vliv na nervovou soustavu, je možné ji kombinovat s dalšími látkami a bylinami, které mají podobně relaxační nebo zklidňující efekt. Mezi nejběžnější a nejlepší látky patří:
- L-theanin – aminokyselina, jež se přirozeně vyskytuje v zeleném čaji. Tato látka je známá pro svou schopnost podporovat relaxaci, což pomáhá snížit stres a zdokonalit soustředění bez vyvolání pocitu ospalosti. L-theanin také zvyšuje hladinu GABA v mozku, čímž posiluje její uklidňující vlastnosti.
- Hořčík – minerál, který hraje klíčovou roli ve funkci nervového systému a svalů. Pomáhá snižovat svalové napětí, zajišťuje optimální spánek a celkově zklidňuje nervový systém. Kombinace hořčíku a GABA může přinést hlubší relaxaci, lepší regeneraci po stresujících situacích či kvalitnější spánek.
- Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) - bylinka, která se používá k řešení nespavosti a úzkostí. Má uklidňující dopad na centrální nervovou soustavu, a dokonce pozitivně ovlivňuje spánek. Ve spojení s GABA může kozlík lékařský významně přispět k uvolnění a zklidnění.
- L-tryptofan – esenciální aminokyselina, jež je prekurzorem pro tvorbu serotoninu a melatoninu. Tyto hormony mají vliv na regulaci nálady a spánku. Kombinace L-tryptofanu a kyseliny gama-aminomáselné může podporovat stabilní náladu, zlepšit spánek a psychickou rovnováhu.
Při kombinaci GABA s dalšími doplňky je důležité dbát na doporučené dávkování. Je třeba myslet také na případné interakce s léky. Je proto vhodná konzultace s lékařem nebo jiným odborníkem.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
Neurotransmitters as food supplements: the effects of GABA on brain and behavior - PMC [online]. [cit. 02. 04. 2025]. Dostupné z: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4594160/

Pískavice řecké seno – proč je tato bylinka prospěšná?
Semínka fenugreeku mají zajímavou kořeněnou vůni a lehce nahořklou a specifickou chuť. Jak jsme již podotkli výše, jsou rovněž plná prospěšných látek. Právě proto se jejich využití rozšířilo i mimo kuchyni a začali se z nich vyrábět doplňky pro podporu zdraví. Obsahují totiž několik skupin bioaktivních sloučenin – saponiny, flavonoidy, alkaloidy, steroly a polysacharidy

Ginkgo biloba pro lepší paměť?
Ginkgo biloba (Jinan dvoulaločný) je rostlina, která se využívá již velmi dlouho v tradičních léčitelstvích, jako je například čínská medicína, ájurvéda, nebo lidové léčitelství. V celé Asii je dokonce považována za svatou. Ukrývá v sobě totiž zajímavé látky, jež nám mohou být v mnoha ohledech užitečné, a proto se stala součástí doplňků stravy i v našich končinách. Tyto preparáty se stále těší velké oblibě, protože ginkgo biloba je spojována především s podporou paměti a podobných stránek organismu. Ginkgo obsahuje asi 20 druhů flavonoidových glykosidů, z nichž jsou nejvýrazněji zastoupeny kvercetin, kaempferol a isorhamnetin. Mají významné protizánětlivé schopnosti a příznivý efekt na kardiovaskulární soustavu. Z terpenů to jsou biologicky aktivní laktony, nazývané jako ginkgolidy a bilobalid, které jsou neuroprotektivní a podněcují přenos nervových vzruchů.

Saw palmetto – na prostatu, růst vlasů a libido
Saw palmetto neboli serenoa plazivá je velmi zajímavá menší palma, kterou již v dávných dobách používali indiáni k řešení problémů s močovým a pohlavním ústrojím. V dnešní době tato palma s vějířovitými listy a plazivým kmenem zažívá velký návrat, protože se z jejích plodů získává velice cenný extrakt plný biologicky aktivních látek, které našemu tělu vlivem uspěchané doby mnohdy chybí.