Proč kombinovat kolagen a vitamin C?
Kolagen je důležitou bílkovinou v našem těle, avšak s postupujícím věkem jeho přirozená tvorba bohužel začíná klesat. Je součástí pleti, tkání, kloubů, ale taktéž mnohých dalších částí organismu. Proto je i dnes široká nabídka produktů, díky kterým můžeme hladinu kolagenu doplnit. Je třeba myslet na to, že existuje několik druhů a forem a každá může být příznivá pro něco jiného, a ne všechny jsou kvalitní nebo v dostatečné koncentraci. Co je ale také podstatné – měli bychom ho užívat společně s vitaminem c. Ten je významný pro správnou činnost spousty pochodů v těle a je tomu tak i v tomto případě. V dnešním článku si tudíž řekneme více o kolagenu, vitaminu c a jejich kombinování.
Co to vlastně je kolagen?
Kolagen je skleroprotein, tedy vláknitá bílkovina, která má podpůrnou a strukturální funkci. Je extracelulární (mimobuněčná) a ve vodě nerozpustná. Tvoří přibližně 30 % ze všech proteinů v organismu a je známo přibližně 30 jeho druhů. Nejdůležitější je kolagen typu I-V, kdy typ I zahrnuje 90 % veškerého kolagenu a nachází se v pokožce, šlachách, zubech a kostech. Typ II je především v našich kloubech a chrupavkách. Typ III se nachází na stejných místech jako typ I, kterým je poté dokonce nahrazen. Typ IV je v membránách a typ V pak v cévních stěnách.
Setkat se s kolagenem můžeme v nativní (čisté) verzi či v podobě hydrolyzované, jenž je nazývána jako kolagenní peptidy. Ty se na rozdíl od čisté formy lépe vstřebávají a dokáží také zvýšit syntézu kolagenu typu II. Základní stavební jednotkou kolagenu jsou aminokyseliny jako je glycin, prolin, hydroxyprolin a hydroxylysin. Další rozdílnost je podle toho, z jakého zdroje je získáván – vepřový, hovězí a mořský (rybí).
K čemu slouží vitamin C?
Vitamin C, patří mezi vitaminy rozpustné ve vodě. Je podstatný pro náležité fungování imunitního systému, energetického metabolismu, nervové soustavy a je silným antioxidantem, takže ochraňuje naše buňky. Potřebná denní dávka vitaminu C se pohybuje od 80mg do 100mg. Je však nutné dodat, že s některými dalšími aspekty by se tato dávka měla navyšovat. Třeba pokud se potýkáme s infekcí, nachlazením, stresem, s větší fyzickou námahou, po úrazech a operacích, a dokonce i v případě, že kouříme. Je rovněž výraznou regenerační podporou a nezbytný je pro vstřebávání železa a v neposlední řadě hraje svou roli při syntéze kolagenu.
Proč užívat kolagen a vitamin C dohromady?
Vitamin C má totiž nenahraditelnou úlohu při tvorbě kolagenu, kdy v celém procesu je nutný již od samého počátku. Napomáhá produkci a aktivně se podílí na kolagenové syntéze. Odpovídá taktéž za pevnost a kvalitu kolagenu a pokud ho je nedostatek, tak vzniká poměrně nestabilní kolagen nebo se ho vytváří méně, než je žádoucí. Vitamin C se účastní na metabolismu aminokyselin (Hydroxylysin a hydroxyprolin) a bez něj by tato látková přeměna nebyla možná. Jestliže je tedy vitamin C přijímán ve vhodném množství, kolagen se lépe vstřebává a my ho daleko efektivněji využijeme. Pak má tato synergická dvojice pozitivní vliv na vazivo, tkáně, klouby, kosti, zuby, vlasy i pleť.
Kvůli tomu byste měli mít během užívání kolagenu pestrou stravu právě na vitamin C, jelikož si ho tělo samo nevyrábí. Pokud si chcete být jisti či si nechcete jeho příjem hlídat, zvolte rovnou takový produkt, jež obsahuje kolagen zároveň s vitaminem c a budete mít jistotu, že bude fungovat správně a tam kde zrovna potřebujete. Doplňovat kolagen se doporučuje starším lidem, dále sportovcům, protože zatěžují více klouby nebo těm kteří mají s pohybovým aparátem nějaké problémy. Také tu je pro ty, co touží po pevnější, pružnější pokožce bez vrásek, zdravých a odolných vlasech a nehtech.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Golden Nature Rybí kolagen s přidaným vitamin C je mořský hydrolyzovaný kolagen typu I vhodný pro podporu kvality vlasů, nehtů a pokožky.
Woldohealth 100% hovězí kolagen typu I,II,III je vhodný jak pro podporu pleti tak i pohybového aparátu kloubů a chrupavek.

Jaké má arginin účinky?
Arginin je semi-esenciální látkou, která se dokáže v těle přirozeně produkovat, ale pouze za jistých podmínek. Arginin je přitom významná aminokyselina, která se podílí na mnoha fyziologických pochodech v organismu. Jeho příjem si však můžeme zajistit potravou. Našli bychom ho například ve vejcích, mase, rybách, mléčných výrobcích, semínkách, ořechách, luštěninách nebo dokonce hořké čokoládě.

Jak zmírnit projevy alergií?? Zkuste Quercetin!
Quercetin neboli také česky kvercetin je přírodní látka polyfenolového původu. Konkrétně náleží mezi tzv. flavonoidy, které se pyšní vysokou antioxidační aktivitou. Jedná se o žlutý pigment, který najdeme jako běžnou součást rostlinné říše. Nejvýrazněji je zastoupen třeba v čerstvých kaparách, ty ovšem málokdo konzumuje pravidelně.

Kotvičník zemní a jeho vliv na ženy?
Kotvičník zemní (tribulus terrestris) je jednoletka, která má krásné žluté květy. Pro své blahodárné účinky na organismus se využívá především v tradiční čínské a indické medicíně (Ájurvéda), odkud mimo jiné pochází. V Evropě se nejkvalitnější kotvičník/tribulus pěstuje v Bulharsku, neboť právě tamní teplotní podmínky kotvičku nejvíce prospívají.