Zlaté mléko, co to je a k čemu je dobré?
Na detoxikaci, posílení imunity, bolavé klouby, lepší regeneraci i proti nachlazení… To je jen zlomek způsobů využití zlatého mléka alias „zázračného nápoje“, který od nepaměti patří k tradiční východní medicíně. Stále častěji se ale připravuje i nás v rámci přípravy na sezonu respiračních onemocnění a viróz, která začíná na podzim obvykle s nástupem sychravého počasí. Pokud i vy chcete své tělo připravit na podzimní plískanice, určitě zlaté mléko vyzkoušejte! V článku vám prozradíme, co to je a k čemu všemu je dobré.
Co to je zlaté mléko a kde se vzalo?
Zlaté mléko je tradiční ajurvédský nápoj připravený z kravského mléka, ale můžete použít i jiné, a několika druhů koření, které mu dodávají typickou zlatavou barvu. Někdy se také říká, že toto mléko má barvu slunce. Jak asi tušíte, zlaté mléko původně pochází z Indie, kde se již po staletí připravuje jako životabudič a prospěšný pomocník při mnoha potížích. Obsažené ingredience jsou totiž nabité prospěšnými přírodními látkami.
Zlaté mléko se připravuje teplé. Díky tomu a lehce štiplavé chuti se báječně hodí k popíjení během chladných podzimních dnů, kdy příjemně zahřeje zevnitř. Konzumovat ho se doporučuje především večer, protože zahání chuť na sladké a připravuje tělo na spánek.
Co zlaté mléko obsahuje?
Kromě mléka je hlavní přísadou kurkuma, což je koření typické pro indickou kuchyni. Kurkuma neboli indický šafrán je prospěšný zejména díky obsahu kurkuminu. Tato látka spadá do kategorie polyfenolů a jedná se o velice silný antioxidant. K hlavním benefitům kurkuminu patří protizánětlivý efekt, detoxikace jater, zlepšení trávení a posílení imunity. Pro domácí přípravu zlatého mléka je nejvhodnější kvalitní kořen kurkumy, které je ale bohužel obtížné sehnat. Zvolit proto lze i sušenou kurkumu.
Další přísadou je cayenský pepř nebo černý pepř, který s kurkumou vytváří silné kombo. Obsahuje totiž piperin, jež blokuje některé trávicí enzymy narušující kurkumin. Tím se několikanásobně zvyšuje účinnost kurkuminu. Celkově pak černý pepř pomáhá trávení.
Dále se přidává skořice a med. Obě tyto přísady mají antibakteriální a protizánětlivý efekt. V neposlední řadě do zlatého mléka patří ghí, klasické máslo nebo kokosový olej, protože kurkumin je lépe rozpustný v tucích. Někdy se do nápoje také přidává zázvor pro zesílení působení na imunitu.
Jak připravit zlaté mléko?
Ačkoliv příprava zlatého mléka není nijak složitá, ne vždy když cítíme, že na nás něco leze, máme chuť trávit čas chystáním nějakého jídla nebo nápoje. Výhodnější je proto pořídit si rovnou hotovou směs koření, jakou například nabízí Woldohealth Zlaté mléko, díky níž postačí, když do čtvrt horkého mléka přidáte jednu lžičku a máte hotovo.
Pokud si chcete připravit vlastní domácí zlaté mléko, budete na jednu porci potřebovat hrnek mléka, lžičku mleté sušené kurkumy nebo jednu polévkovou lžíci čerstvě nasekaného kořene, špetku pepře a skořice, lžíci másla, případně trochu zázvoru. Vše se smíchá a krátce povaří. Poté je potřeba mléko scedit a ochutit medem dle chuti.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Woldohealth Zlaté mléko je skvělým řešením, jak posílit imunitu a povzbudit organismus, či si jen dopřát si příjemný teplý nápoj v chladných podzimních večerech.

Jaké formy hořčíku jsou zklidňující?
Hořčík je, stejně jako jiné mikroživiny, nepostradatelný a v těle má na starosti spoustu úkolů. Je v organismu nenahraditelný a zastoupit ho nemůže žádná jiná minerální látka. Bez něho by naše tělo nebylo například schopno vytvářet energii nebo správně využívat ostatní látky a vitaminy. Hořčík se ale vyskytuje ve vícero formách. Referenční denní hodnota příjmu hořčíku činní 375 mg.

Jaké má cordyceps účinky a další zajímavosti o této houbě
Cordyceps sinensis neboli housenice čínská je jednou z velice ceněných a také hodně využívaných medicinálních hub. Populární je dokonce již po několik tisíciletí. Cordyceps má široké spektrum účinků, které podpoří naši fyzickou i duševní stránku. Obsahuje totiž celou škálu bioaktivních sloučenin, jež jsou příznivé i pro náš organismus.

Ekologické přípravky na úklid, co všechno můžete vyzkoušet?
Ať už uklízíte denně, či jednou týdně, určitě vás potěší, že následující produkty jsou levné a pokud si je zakoupíte ve velkých baleních, ušetříte ještě více. Pro začátek si můžete pořídit pouze sodu, ocet a kyselinu citronovou a později případně svoje zásoby můžete rozšířit. Jedlá soda neboli soda bikarbona je bílý prášek, který je dobře rozpustný ve vodě a má zásadité pH. Možná ji znáte jako součást kypřících prášků nebo ji používáte do pečení samostatně. Ocet je nejlepší ten bílý, jelikož obsahuje 10% kyseliny octové, a je proto koncentrovanější. Navíc není dobarvený a nezanechá nikde skvrny. Kyselinu citronovou seženete v podobě krystalického prášku nebo jako již hotový roztok.