Vitamín D3 a Vitamín K2 proč je důležité je kombinovat??
Jak vitamín D3 tak i vitamín K2 jsou odpovědné za správné fungování kardiovaskulárního systému a pohybového aparátu. Jeden bez druhého ale nefunguje tak, jak má. Odehrává se mezi nimi totiž významná synergie, která vede ke skvělým účinkům, pokud se uživájí dohromady. Jejich vzájemná souhra a vyvážená hladina v těle například funguje jako prevence osteoporózy, osteomalacie, kardiovaskulárních onemocnění a civilizačních chorob.
K čemu v těle slouží vitamin D3?
Vitamín D3 (cholekalciferol) je jednou z forem vitaminu D. Oproti ostatním formám se vitamín D3 vyznačuje vysokou biologickou dostupností, což znamená, že je dobře stravitelný a tělo ho dovede využít ve velké míře. Náš organismus ho také jako jediný vitamin dovede syntetizovat ze slunečních paprsků při opalování. To bohužel ale neznamená, že ho máme dostatek. Především v zimních měsících, kdy ubývá přirozeného denního světla, nám hrozí jeho výrazný deficit, a tak je nutné ho doplňovat ve formě doplňků stravy s obsahem vitamínu D. A proč? Odpověď je jednoduchá. Vitamin D se účastní více než 200 procesů v těle. Podílí se na správném fungování imunitního systému, kardiovaskulárního systému a zdravém růstu a vývoji kostí, zubů a svalů. Kromě toho jsme mu vděčni za minerální rovnováhu.
Na co je potřebný vitamin K2?
Vitamin K2 (menachinon) svými účinky na lidské tělo předčí i známější formu vitamin K1. Pro tělo je totiž lépe využitelný a také užitečnější. Jeho nejlepším podtypem je konkrétně vitamín K2 MK-7, díky němuž je hladina vitaminu K v těle stabilní po delší dobu. Stejně jako vitamin D působí na celou řadu dějů v těle. Vděčni mu jsme především za pevnost kostí a zubů, zdravý kardiovaskulární systém a je rovněž potřebný v prevenci proti osteoporóze.
Proč je nezbytná rovnováha vitamínu D a vitaminu K?
Oba vitaminy mají podobné funkce. Dalo by se říct, že jejich hlavní úlohou je udržovat náš pohybový aparát v dobré kondici. K tomu, aby mohly plnit svoji funkci naplno, však potřebují jeden druhého. Pracují totiž synergicky.
Vitamin D3 je nezbytný pro lepší využití a vstřebávání vápníku a fosforu ze střeva do krevního oběhu. Vitamin K2 zase pomáhá veškerý vápník přepravovat do cílových tkání tak, aby se neukládal v cévách a nevznikala tzn. arteriální kalcifikaci neboli ukládání vápníku do cévních stěn. Dále vitamín K2 pomáhá přetvářet důležité bílkoviny těla na aktivní formy. Například matrici GLA proteinu (MGP), jehož množství oba vitaminy zvyšují a který je zodpovědný za pružnost cév - vitamin K2 karboxyluje (mění na aktivní formu) tak, aby tento protein zvyšoval elasticitu cév a chránil je před usazeninami.
Kde vitamin D3 a vitamin K2 najdeme a jaké je doporučené denní množství?
Vitamín D3 a Vitamín K2 patří do skupiny vitaminů rozpustných v tucích. To znamená, že se mohou v našem organismu hromadit a při nadměrných dávkách v dlouhodobém horizontu způsobit předávkování a následnou toxicitu. Jedná se ale o opravdu výjimečný stav, ke kterému nedojde, pokud budete užívat doplňky stravy tak, jak určil výrobce, nebo Vám doporučil lékař. Množství vitaminu D3 lze částečně zvýšit, jak již bylo řečeno, ze slunečních paprsků. Jako další možnost se pak nabízí úprava stravy. Vitamin D se nachází v rybách především v makrele nebo lososovi. Vitamin K2 lze získat ve velkém množství jedině z tradičního japonského pokrmu natto.
- Doporučená denní dávka vitaminu D by neměla překročit 25 mikrogramů, neboli 1000 I.U. vitamínu D3
- Doporučená denní dávka vitaminu K2 MK-7 je v okolo 100 mikrogramů.
Proč bychom měli užívat vitamin D3 i K2?
Vitamin D3
- Pokud dávka obsahuje alespoň 0,75 μg vitaminu D, tak lze tvrdit:
- Přispívá k normálnímu vstřebávání/využití vápníku a fosforu
- Přispívá k normální hladině vápníku v krvi
- Přispívá k udržení normálního stavu kostí
- Přispívá k udržení normální činnosti svalů
- Přispívá k udržení normálního stavu zubů
- Přispívá k normální funkci imunitního systému
- Podílí se na procesu dělení buněk
- Je potřebný pro normální růst a vývin kostí u dětí
Vitamin K2
- Přispívá k udržení normálního stavu kostí
- Přispívá k normální srážlivosti krve
Z naší nabídky vitaminu D a vitaminu K na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8596038/

Na co je dobrá kyselina hyaluronová?
Kyselina hyaluronová je jednou z nejpopulárnějších látek dnešní doby. Je využívaná v kosmetickém průmyslu, estetických procedurách a můžeme ji upotřebit jak vnitřně i zevně. Jedná se o látku, která je pro nás zcela přirozená, jelikož si ji tělo samo pro své potřeby produkuje. Nicméně jak už tomu u spousty běžných procesů v organismu bývá, hraje tu velkou roli věk. V organismu se kyselina hyaluronová nachází na mnoha místech. Nejvíce je zastoupena v pokožce, pojivových tkáních nebo třeba v očním sklivci. Má jednu velmi zásadní vlastnost a to takovou, že na sebe dokáže navázat až tisícinásobek své vlastní váhy. Proto se stala tolik oblíbenou surovinou pro kosmetiku nebo při neinvazivních úpravách v dermatologii, k redukci drobných, ale již viditelných vrásek.

Půdní probiotika a jejich výhody?
Probiotika jsou v dnešním světě již relativně známá a jen málokdo o nich neslyšel. S největší pravděpodobností jste je také už někdy užívali nebo vám byly doporučeny během léčby antibiotiky. Probiotika jsou totiž naší přirozenou součástí a tvoří příznivý mikrobiom v zažívacím traktu.

Para ořechy – jak a proč je zařadit do jídelníčku?
Para neboli brazilské ořechy patří mezi zajímavé a v poslední době i oblíbené plody. Jsou totiž skvělé pro zpestření jídelníčku, mají příjemnou chuť, a navíc nám jejich pravidelná konzumace může přinést jisté zdravotní benefity.