Jaké známe medicinální houby a proč je užívat?
O medicinální houby je stále větší zájem a dostávají se čím dál tím více na výsluní mezi všemi doplňky stravy pro podporu celkového zdraví těla. Východní medicína je zná už po tisíce let, proto nemusíte mít starosti, že by se jednalo o něco nového, co by nebylo dostatečně prozkoumáno. Přestože je asi nejvíce známá reishi, existuje početná řada dalších, a stejně tak zajímavých hub. Jestliže je vám toto téma blízké, tak čtěte dál a možná se dozvíte něco nového o jednotlivých druzích.
Co jsou medicinální houby?
Tímto slovním spojením je označováno dokonce více než 100 různých zástupců. Mají společné především to, že obsahují velké množství bioaktivních sloučenin, čímž se právě odlišují od běžných druhů, které možná i vy sbíráte a běžně zpracováváte do pokrmů. Část svých vlastností mají podobnou, ale po bližším zkoumání můžete zjistit, že každý druh má i svá vlastní specifika. Proto je dobré si před jejich užíváním zjistit podrobnější informace, protože správný výběr je základ úspěchu. Nebojte se je ani vzájemně kombinovat, mnohdy dosáhnete ještě lepšího efektu.
Proč vitální houby užívat?
Jak už jsme poukázali, medicinální houby obsahují spoustu prospěšných látek a ty mohou být v mnoha ohledech pro naše tělo ohromným přínosem. A to jak po fyzické stránce, tak i té duševní. Řadí se mezi adaptogeny, které zvyšují odolnost proti stresu. Podporují normální činnost orgánových soustav, psychickou rovnováhu a na základě četných studií také imunitní systém, za čímž stojí především tzv. betaglukany. To jsou polysacharidy, jež aktivují buňky zodpovědné za naši obranyschopnost. Ale to nejsou zdaleka jediné složky, které bychom našli, je jich totiž opravdu dlouhý seznam.
Jaké existují druhy?
Do skupiny medicinálních hub patří značně velký počet zástupců. Proto se postupně podíváme podrobněji na ty nejznámější z nich. O některých jste pravděpodobně už dokonce slyšeli, jiné pro vás možná budou zcela nové.
- Cordyceps sinensis (Housenice čínská) – je cizopasná houba parazitující na jistých typech larev a pocházející zejména z náhorních oblastí v Tibetu. Podporuje správné fungování imunitního systému, snížení míry únavy a vyčerpání, regulaci krevního tlaku a rovněž náležitou funkci celého kardiovaskulárního systému a jater.
- Hericium (Korálovec ježatý) – je stopkovýtrusná houba s domovem na asijském kontinentě. Je snadno odlišitelná svým vzhledem. Plodnice je kulatá a splývá z ní nespočet bílých až žlutohnědých třásní. Jedná se o chráněného jedince, nicméně doplňky stravy s ní mohou být skvělým prostředkem, jak podpořit obranné systémy organismu, činnost nervové soustavy, obnovu buněk, paměť, soustředění a psychickou rovnováhu.
- Reishi (Lesklokorka lesklá) – jedna z nejpopulárnějších hub vůbec. Jedná se o dřevokaznou houbu s nápadně lesklým hnědočerveným kloboukem. Napomáhá s neutralizací volných radikálů, a ochraňuje tak veškeré buňky našeho těla. Dodává energii, vitalitu a odolnost. Pyšní se výraznými imunomodulačními vlastnostmi a má pozitivní vliv na hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Využívána je také jako prostředek proti předčasnému stárnutí.
- Chaga (Rezavec šikmý) – opět cizopasný organismus, který prorůstá kmeny stromů. Určité schopnosti má podobné jako jiné medicinální houby. Často je však doporučován při zažívacích obtížích, jelikož zlepšuje funkci trávicího systému, stimuluje metabolismus a mírní zánětlivé procesy. Dále je efektivním antioxidantem a snižuje hladinu LDL cholesterolu.
- Maitake (Trstnatec lupenitý, Sírovec) – houba pocházející z Japonska, jež je jako ostatní zástupci přínosem pro imunitu a odolnost. Podílí se na snižování hladiny tuků v krvi, na zdraví cév a kardiovaskulární soustavy. Napomáhá proti únavě, nespavosti a psychickému vyčerpání.
- Shiitake (Houževnatec jedlý) – je přezdívána jako houba dlouhověkosti a běžně na ni můžete narazit jako na součást asijské kuchyně. Má antioxidační, antibakteriální a antivirový vliv a příznivě vyrovnává hladinu cholesterolu v krvi. Posiluje slezinu, žaludek a plíce.
- Polyporus (Choroš oříš) – je poměrně vzácná parazitická houba, která čerpá živiny pro své přežití z kořenů stromů. Její užívání je prospěšné pro močové cesty, jelikož má diuretické vlastnosti. Dále tlumí otoky a odvádí přebytečnou vlhkost z těla.
Z naší nabídky medicinálních hub na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7712035/

Rybí olej, proč je důležitý jeho dostatečný přísun?
Rybí olej, nazývaný také jako rybí tuk, je látka, kterou s oblibou využívaly už naše babičky, protože již tehdy bylo jasné, že obsahuje látky, jež jsou pro tělo velice prospěšné. Podávat se může po lžičkách, stejně jako to bylo běžné dříve nebo si v dnešní době můžeme pořídit kapsle olejem naplněné. V takovém případě odpadá i lehce nepříjemná chuť, kvůli níž není rybí tuk moc oblíbeným doplňkem. Rybí olej je tuk, který se nachází ve tkáni a játrech ryb. Při pokojové teplotě má tekutou konzistenci. Najdeme ho v určité míře ve všech existujících rybách, ovšem některé ho obsahují podstatně více než jiné. Největší zásobárnou rybího oleje, a prospěšných látek v něm obsažených (zejména omega 3), je především losos, sardinky, makrela, tuňák, sleď a ančovičky.

Reishi a její obsahové látky??
Reishi, Ganoderma Lucidum nebo Lesklokorka lesklá, to všechno jsou názvy dřevokazné houby s červenohnědou lesklou plodnicí, která většinou napadá stromy nebo pařezy tam, kde jsou poraněny. Nejedná se ale pouze o houbu parazitickou, ale i medicinální. Pro své blahodárné vlastnosti pro tělo se na asijském kontinentě využívá už po tisíce let a populární je dnes i ve zbytku světa.

Spánek, jak podpořit jeho kvalitu?
Spánek je velice podstatnou částí našeho života. Zabírá i jeho velký díl a jeho kvalita dokáže ovlivnit celou řadu jiných procesů v těle. Mnoho lidí se v rámci péče o svoje zdraví zaměřuje na vyváženou stravu a pravidelný pohyb, ovšem spánek je stejně tak důležitý. Bohužel kvalitní a dostatečný spánek není v dnešní době samozřejmostí a dokáže ho narušit spousty faktorů, které si ani neuvědomujeme. Pokud se cítíte často unavení, málo spíte, běžně se uprostřed noci budíte a ráno se probouzíte nevyspalí, je pravděpodobné, že váš spánek není kvalitní a něco ho narušuje